Kategorija: “Bērns kā cietušais vai liecinieks kriminālprocesā”
“Bērns kā cietušais vai liecinieks kriminālprocesā”
Ievietoja Admin

Nodibinājums “Centrs „Dardedze”” 2010.gada 1.decembrī ir noslēdzis līgumu ar Sabiedrības integrācijas fondu par projekta „Bērns kā cietušais vai liecinieks kriminālprocesā” īstenošanu programmas “Latvijas un Šveices sadarbības programmas grantu shēmas „NVO fonds”” ietvaros, kurā Vidzemes reģionālais atbalsta centrs „Dardedze” iesaistīts kā partneris, kas īstenos projekta aktivitātes Valmierā.
Projekta mērķis ir veicināt izmeklēšanas un iztiesāšanas procesā iesaistīto institūciju saskaņotu rīcību bērna interešu nodrošināšanai situācijā, kad bērns iesaistīts kriminālprocesā kā cietušais vai liecinieks, lai tādejādi nodrošinātu šī bērna interešu aizsardzību un nodrošinātu tā dzīves kvalitātes atjaunošanos. Projektā paredzēts izstrādāt nepilngadīgo nopratināšanas vadlīnijas un nopratināšanas telpas standartu, kā arī veikt vadlīniju un standarta aprobāciju, materiālu tipogrāfisku iespiešanu, kā arī organizēt informatīvu noslēguma semināru speciāliem.
Plānotā projekta rezultātā tiks izstrādātas nepilngadīgo nopratināšanas vadlīnijas un nopratināšanas telpas standarts, tās tiks aprobētas vismaz 5 NVO Latvijā, iesaistot vismaz 50 bērnus. Tiek plānots, ka pēc semināra, kurā piedalīsies iesaistītās institūcijas un to speciālisti, un kurā tiks izplatītas izstrādātās vadlīnijas un standarti, palielināsies gadījumu skaits, kad kriminālprocesā iesaistītie bērni tiks nopratināti izmantojot tehniskos palīglīdzekļus, tādējādi samazināsies to gadījumu skaits, kad bērni tiek pakļauti riskam atkārtoti tikt iesaistītiem kriminālnoziegumos kā cietušie, samazināsies viktimizācijas iespējas un sekundārā traumēšana, uzlabosies kriminālprocesos iesaistīto bērnu dzīves kvalitāte.
Plānotās projekta izmaksas ir 22’998,86 LVL. Projektu īstenos centrs „Dardedze” sadarbībā ar partneriem – Vidzemes reģionālo atbalsta centru „Dardedze”, Talsu novada krīžu centru, Latgales reģionālo atbalsta centru „Rasas pērles”, Ventspils krīzes centru ģimenēm ar bērniem „Paspārne” un Rīgas Domes Labklājības departamentu laikā no 2010.gada 1.decembra līdz 2011.gada 30.novembrim.
Apakšprojektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai. Papildus informācija par programmu www.swiss-contribution.lv un www.lsif.lv.
Krīzes centri izstrādā nepilngadīgo nopratināšanas vadlīnijas un nopratināšanas telpas standartu
Centrs „Dardedze” sadarbībā ar partneriem no Vidzemes reģionālā atbalsta centra „Dardedze”, Talsu novada krīžu centra, Latgales reģionālā atbalsta centra „Rasas pērles”, Ventspils krīzes centra ģimenēm ar bērniem „Paspārne” un Rīgas Domes Labklājības departamenta īsteno apakšprojektu „Bērns kā cietušais vai liecinieks kriminālprocesā” (līgums Nr. 2010.CH04/mic-135/03).
Apakšprojekta īstenošanas laikā no 2010.gada 1.decembra ir izveidota darba grupa, kas ar psihologu un sociālo darbinieku palīdzību izstrādā nepilngadīgo nopratināšanas vadlīnijas un nopratināšanas telpas standartu, lai veicinātu izmeklēšanas un iztiesāšanas procesā iesaistīto institūciju saskaņotu rīcību bērna interešu nodrošināšanai situācijā, kad bērns iesaistīts kriminālprocesā kā cietušais vai liecinieks un tādējādi nodrošinātu šī bērnu interešu aizsardzību un nodrošinātu tā dzīves kvalitātes atjaunošanos.
Nepilngadīgo nopratināšanas vadlīnijas un nopratināšanas telpas standartu plānots pabeigt 2011.gada martā, lai no aprīļa uzsāktu to aprobāciju krīzes centros Talsos, Valmierā, Ventspilī, Rugāju novadā un Rīgā. Pēc aprobācijas vadlīnijas un standartus paredzēts uzlabot, iespiest un izplatīt speciāli šīs jomas speciālistiem organizētā informatīvā noslēguma seminārā.
Apakšprojektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai. Papildus informācija par programmu www.swiss-contribution.lv un www.lsif.lv.
Šis informācija ir sagatavota ar Latvijas un Šveices sadarbības programmas finansiālu atbalstu. Par informācijas saturu atbild nodibinājums “Centrs „Dardedze””. Informāciju sagatavoja: Baiba Berovska, 67240042, baiba.berovska@projekti.lv.
Nopratināšanas vadlīniju aprobācija
Centrs „Dardedze” sadarbībā ar partneriem no Vidzemes reģionālā atbalsta centra „Valdardedze”, Talsu novada krīžu centra, Latgales reģionālā atbalsta centra „Rasas pērles”, Ventspils krīzes centra ģimenēm ar bērniem „Paspārne” un Rīgas Domes Labklājības departamenta turpina īstenot apakšprojektu „Bērns kā cietušais vai liecinieks kriminālprocesā” (līgums Nr. 2010.CH04/mic-135/03).
2011.gada aprīlī ir pabeigta nopratināšanas vadlīniju un telpu standarta pirmo versiju izstrāde un uzsākta to aprobācija krīzes centros Rīgā, Valmierā, Talsos, Ventspilī un Rugāju novadā. Lai nodrošinātu kvalitatīvus aprobācijas rezultātus, vadlīnijas un standartus plānots izmantot vismaz 50 gadījumos, kad kriminālprocesā kā cietušais vai liecinieks ir iesaistīts bērns, katrā no gadījumiem apkopojot iesaistīto speciālistu novērtējumu vadlīnijām, ieteikumus to tālākai pilnveidošanai un uzlabošanai.
Aprobācijas laikā atbalstu speciālistiem nodrošina supervizori Laura Pirsko un Laila Balode, kas regulāri apseko krīzes centrus, kā arī vada grupu supervīzijas Rīgā. Šāda grupu supervīzija / apmācības notika 2010.gada maijā un tajā piedalījās 17 psihologi un citi speciālisti. Aprobācija turpināsies līdz vasaras beigām un tās rezultāti ļaus pilnveidot izstrādātās vadlīnijas un standartu.
Apakšprojektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai. Papildus informācija par programmu www.swiss-contribution.lvun www.lsif.lv.
Šī informācija ir sagatavota ar Latvijas un Šveices sadarbības programmas finansiālu atbalstu. Par informācijas saturu atbild nodibinājums “Centrs „Dardedze””. Informāciju sagatavoja: Baiba Berovska, 67240042, baiba.berovska@projekti.lv.
Nopratināšanas vadlīniju aprobācija tuvojas noslēgumam
Centrs „Dardedze” sadarbībā ar partneriem no Vidzemes reģionālā atbalsta centra „Valdardze”, Talsu novada krīžu centra, Latgales reģionālā atbalsta centra „Rasas pērles”, Ventspils krīzes centra ģimenēm ar bērniem „Paspārne” un Rīgas Domes Labklājības departamenta turpina īstenot apakšprojektu „Bērns kā cietušais vai liecinieks kriminālprocesā” (līgums Nr. 2010.CH04/mic-135/03), kas strauji tuvojas savam noslēgumam.
Jau kopš 2011.gada maija norisinās jauno nopratināšanas vadlīniju un telpu standarta aprobācija krīzes centros Rīgā, Valmierā, Talsos, Ventspilī un Rugāju novadā. Laikā no 2011.gada maija sākuma līdz 2011.gada augusta beigām, jaunās nopratināšanas vadlīnijas un standarts ir aprobēts 36 nopratināšanās, kur kriminālprocesā kā cietušie vai liecinieki bija iesaistīti bērni. Uzlabojot un pilnveidojot vadlīnijas un telpu standartu, tiek ņemti vērā krīžu centru speciālistus ieteikumi un novērojumi no notikušajiem aprobācijas procesiem. Līdz projekta noslēgumam, jaunās vadlīnijas un standartu plānots aprobēt vēl vismaz 14 bērnu nopratināšanas gadījumos.
Aprobācijas laikā atbalstu speciālistiem turpina nodrošina supervizori Laura Pirsko un Laila Balode, kas arī vasaras mēnešos devās supervīzijās uz Valmieras, Talsu, Ventspils, Rugāju novada un Rīgas krīžu centriem. Pēc garākām vasaras brīvdienām, 19.augustā visu iesaistīto krīžu centru speciālisti satikās kopējā grupu supervīzijā Rīgā, centra „Dardedze” telpās.
2011.gada novembra beigās paredzēts rīkot projekta noslēguma pasākumu, kurā visi interesenti tiks iepazīstināti ar projekta rezultātiem, sniegta noderīga informācija bērnu nopratināšanā iesaistītajiem speciāliem, kā arī plašākai publikai tiks prezentētas jaunās vadlīnijas un standarts.
Apakšprojektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai. Papildus informācija par programmu www.swiss-contribution.lvun www.lsif.lv.
Šī informācija ir sagatavota ar Latvijas un Šveices sadarbības programmas finansiālu atbalstu. Par informācijas saturu atbild nodibinājums “Centrs „Dardedze””. Informāciju sagatavoja: Baiba Berovska, 67240042, baiba.berovska@projekti.lv.
Izstrādātas bērnu nopratināšanas vadlīnijas un nopratināšanas telpu standarts!
2011.gada 30.novembrī ir noslēdzies centra „Dardedze” un sadarbības partneru – Vidzemes reģionālā atbalsta centrs „Valdardze”, Talsu novada krīžu centrs, Latgales reģionālā atbalsta centrs „Rasas pērles”, Ventspils krīzes centrs ģimenēm ar bērniem „Paspārne”, Rīgas Domes Labklājības departaments – īstenotais apakšprojekts „Bērns kā cietušais vai liecinieks kriminālprocesā” (līgums Nr. 2010.CH04/mic-135/03).
Projekta īstenošana tika uzsākta 2010.gada 1.decembrī un tās mērķis bija veicināt izmeklēšanas un iztiesāšanas procesā iesaistīto institūciju saskaņotu rīcību bērna interešu nodrošināšanai situācijā, kad bērns iesaistīts kriminālprocesā kā cietušais vai liecinieks, lai tādejādi nodrošinātu šī bērna interešu aizsardzību un nodrošinātu tā dzīves kvalitātes atjaunošanos.
Projekta gaitā tika izstrādātas nepilngadīgo nopratināšanas vadlīnijas, nopratināšanas telpas standarts un policistu kartiņa. Izstrādātos materiālus aprobēja 5 NVO – Rīgā, centrā „Dardedze”, Valmierā – centrā „Valdardze”, Talsos – Talsu novada krīžu centrā, Ventspilī – krīzes centrā ģimenēm ar bērniem „Paspārne”, Rugāju novadā – Latgales reģionālajā atbalsta centrā „Rasas pērles”, iesaistot 50 dažāda vecuma bērnus. 2011.gada 24.novembrī Spīķeru koncertzālē norisinājās projekta noslēguma konference, kurā atklāšanas runu teica Nīderlandes Karalistes vēstnieks Latvijā Jurians Krāks, Sabiedrības integrācijas fonda direktore Aija Bauere, Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš u.c. Konferences laikā speciālisti tika iepazīstināti ar apakšprojekta rezultātiem un izstrādātajiem materiāliem.
Projekta rezultātā Latvijā ir palielinājies to gadījumu skaits, kad kriminālprocesā iesaistītie bērni tika nopratināti izmantojot tehniskos palīglīdzekļus, tādējādi samazinot gadījumu skaitu, kad bērni tiek pakļauti riskam atkārtoti tikt iesaistītiem kriminālnoziegumos kā cietušie, samazinot viktimizācijas iespējas un sekundāro traumēšanu, uzlabojot kriminālprocesos iesaistīto bērnu dzīves kvalitāti. Iesaistītie krīzes centri savu iespēju robežās ir piemērojuši nopratināšanas telpas izstrādātajam standartam. Uzlabota sadarbība ar vietējiem policijas dienestiem.
Apakšprojektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai. Papildus informācija par programmu www.swiss-contribution.lvun www.lsif.lv.
Šī informācija ir sagatavota ar Latvijas un Šveices sadarbības programmas finansiālu atbalstu. Par informācijas saturu atbild nodibinājums “Centrs „Dardedze””. Informāciju sagatavoja: Baiba Berovska, 67240042, baiba.berovska@projekti.lv.
Talāk